M.A. Ford Series MFPB TuffCut 3D Multi-Flute Parallel Ball Nose End Mill - 20mmx30mmx104mmx20mmSh ALima Xtreme
| Quick Ship Items | No, but I will Ship Soon |
| Ball Radius Decimal | 0.3937 |
| Ball Radius R | 10mm |
| Center Cutting | Yes |
| Coating | ALtima Xtreme |
| Diameter Decimal (In.) | 0.7874 |
| Diameter (D/D1) | 20mm |
| End Grind | Ball |
| Number of Flutes RH | 10 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Shank Diameter Decimal (In.) | 0.7874 |
| Shank Diameter | 20mm |
| Overall Length Decimal (In.) | 4.0945 |
| Overall Length L1 | 104mm |
| Flute Length | 30mm |
| Flute Length Decimal (In.) | 1.1811 |
| Helix Angle (Deg.) | 35 |
| Material | Carbide |
There are no reviews yet