M.A. Ford Series MFPB TuffCut 3D Multi-Flute Parallel Ball Nose End Mill - 6mmx9mmx57mmx6mmSh ALtima Xtreme
| Quick Ship Items | No, but I will Ship Soon |
| Ball Radius Decimal | 0.1181 |
| Ball Radius R | 3mm |
| Center Cutting | Yes |
| Coating | ALtima Xtreme |
| Diameter Decimal (In.) | 0.2362 |
| Diameter (D/D1) | 6mm |
| End Grind | Ball |
| Number of Flutes RH | 6 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Shank Diameter Decimal (In.) | 0.2362 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Overall Length Decimal (In.) | 2.2441 |
| Overall Length L1 | 57mm |
| Flute Length | 9mm |
| Flute Length Decimal (In.) | 0.3543 |
| Helix Angle (Deg.) | 35 |
| Material | Carbide |
There are no reviews yet