M.A. Ford Series 3MVS TuffCut Micro 3MV 3 Flute Micro Variable End Mill - 5/64x.1170x2-1/2x.005R 1/8Shk ALtima Xtreme
| Quick Ship Items | No, but I will Ship Soon |
| Center Cutting | Yes |
| Coating | ALtima Xtreme |
| Diameter Decimal (In.) | 0.0781 |
| Diameter (D/D1) | 5/64" |
| End Grind | Corner Radius |
| Number of Flutes RH | 3 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Shank Diameter Decimal (In.) | 0.125 |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length Decimal (In.) | 2.5 |
| Overall Length L1 | 2-1/2" |
| Flute Length | .117" |
| Flute Length Decimal (In.) | 0.117 |
| Helix Angle (Deg.) | 31-35 Variable |
| Material | Carbide |
| Corner Radius R | .005R |
| Corner Radius Decimal (In.) | 0.005 |
| Neck Diameter | OD -.0008" |
| Neck Length | 13/32" |
| Neck Length Decimal (In.) | 0.4062 |
There are no reviews yet