Thread Milling
169-192 of 234
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 1/4 - 28UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 1/4 - 28UN
| SKU | L427E420 |
| Weight | 0.07 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 3/8 - 24UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 3/8 - 24UN
| SKU | L427E500 |
| Weight | 0.22 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 3.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 1/4 - 20UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 1/4 - 20UN
| SKU | L427E400 |
| Weight | 0.07 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 1/2 - 20UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 1/2 - 20UN
| SKU | L427E580 |
| Weight | 0.39 lb |
| Dimensions (inch) | 0.94 x 0.94 x 4.02 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 5/16 - 18UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 5/16 - 18UN
| SKU | L427E440 |
| Weight | 0.10 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 3.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 3/8 - 16UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 3/8 - 16UN
| SKU | L427E480 |
| Weight | 0.13 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 3.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 3/4 - 16UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 3/4 - 16UN
| SKU | L427E720 |
| Weight | 0.67 lb |
| Dimensions (inch) | 1.06 x 1.06 x 4.37 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 7/16 - 14UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 7/16 - 14UN
| SKU | L427E520 |
| Weight | 0.25 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 1/2 - 13UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 1/2 - 13UN
| SKU | L427E560 |
| Weight | 0.25 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 9/16 - 12UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 9/16 - 12UN
| SKU | L427E600 |
| Weight | 0.38 lb |
| Dimensions (inch) | 0.94 x 0.94 x 4.02 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 5/8 - 11UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 5/8 - 11UN
| SKU | L427E640 |
| Weight | 0.39 lb |
| Dimensions (inch) | 0.94 x 0.94 x 4.02 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 3/4 - 10UN
L427E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for UN Internal Thread - ANSI B1.1 3/4 - 10UN
| SKU | L427E700 |
| Weight | 0.65 lb |
| Dimensions (inch) | 1.06 x 1.06 x 4.37 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for Metric Internal Thread-DIN13 M6 x 1.00
L427D Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for Metric Internal Thread-DIN13 M6 x 1.00
| SKU | L427D310 |
| Weight | 0.07 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 3.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for Metric Internal Thread-DIN13 M8 x 1.25
L427D Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for Metric Internal Thread-DIN13 M8 x 1.25
| SKU | L427D360 |
| Weight | 0.10 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 3.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for Metric Internal Thread-DIN13 M10 x 1.50
L427D Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for Metric Internal Thread-DIN13 M10 x 1.50
| SKU | L427D420 |
| Weight | 0.22 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 3.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for Metric Internal Thread-DIN13 M12 x 1.75
L427D Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes & Chamfer for Metric Internal Thread-DIN13 M12 x 1.75
| SKU | L427D500 |
| Weight | 0.25 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #1 - 64UN
L12DE Series Thread Mills Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #1 - 64UN
| SKU | L12DE040 |
| Weight | 0.05 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #2 - 56UN
L12DE Series Thread Mills Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #2 - 56UN
| SKU | L12DE080 |
| Weight | 0.05 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #3 - 48UN
L12DE Series Thread Mills Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #3 - 48UN
| SKU | L12DE120 |
| Weight | 0.05 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #4 - 40UN
L12DE Series Thread Mills Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #4 - 40UN
| SKU | L12DE160 |
| Weight | 0.05 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #8 - 36UN
L12DE Series Thread Mills Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #8 - 36UN
| SKU | L12DE300 |
| Weight | 0.05 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #6 - 32UN
L12DE Series Thread Mills Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #6 - 32UN
| SKU | L12DE240 |
| Weight | 0.05 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #8 - 32UN
L12DE Series Thread Mills Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #8 - 32UN
| SKU | L12DE280 |
| Weight | 0.05 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #10 - 32UN
L12DE Series Thread Mills Solid Carbide Miniature for UN Internal Threads-ANSI B1.1 #10 - 32UN
| SKU | L12DE340 |
| Weight | 0.05 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping