M.A. Ford Series 279 TuffCut XT 4 FL End Mill Ball Nose Variable Helix - 1/8x3/8x1-1/2 ALtima Blaze
| Quick Ship Items | No, but I will Ship Soon |
| Ball Radius Decimal | 0.0625 |
| Ball Radius R | 1/16" |
| Center Cutting | Yes |
| Coating | ALtima Blaze |
| Diameter Decimal (In.) | 0.125 |
| Diameter (D/D1) | 1/8" |
| End Grind | Ball |
| Number of Flutes RH | 4 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Shank Diameter Decimal (In.) | 0.125 |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Overall Length Decimal (In.) | 1.5 |
| Overall Length L1 | 1-1/2" |
| Flute Length | 3/8" |
| Flute Length Decimal (In.) | 0.375 |
| Helix Angle (Deg.) | 35-38 Variable |
| Material | Carbide |
There are no reviews yet
Customers who bought this item also bought
Turning Insert - Negative - DNMG 432-M:T9415
$13.12 excl tax
Insert AOMT184808PEER-H MP6130
$20.65 excl tax
New
Turning Insert - Parting and Grooving - N123F2-0300-RM:FM2150
$23.47 excl tax
TuffCut XT 4 FL HP End Mill Variable Helix - 3/4x3x6 ALtima Blaze
$370.35 excl tax
Mill 1/16x3/8x2-1/2 Taper 30d
$151.14 excl tax