Turning
3,745-3,768 of 4,237
Dormer Pramet
Bar Peeling Insert - LNGF 361220-MM-S03:T9415
DS Neg Barpeeling Insert, Rectangular with a Length of 36.5mm, 12mm Thick for 2mm Depth of Cut
| SKU | 8246910 |
| Weight | 0.04 lb |
| Dimensions (inch) | 2.55 x 0.96 x 2.14 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Bar Peeling Insert - LNGF 401035-PM-S01:T9415
DS Neg Barpeeling Insert, Rectangular with a Length of 40mm, 9.6mm Thick for 3.5mm Depth of Cut
| SKU | 8246911 |
| Weight | 0.05 lb |
| Dimensions (inch) | 2.55 x 0.96 x 2.14 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Toolholder ISO P - PSBNL 4040 S 2512
Lever lock turning Tool Hold a square Neg insert with an ICD of 25.4mm, 12mm Thick Left Hand 75°
| SKU | 8291183 |
| Weight | 6.84 lb |
| Dimensions (inch) | 0.01 x 0.01 x 0.01 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Toolholder ISO P - PSBNL 5050 T 2512
Lever lock turning Tool Hold a square Neg insert with an ICD of 25.4mm, 12mm Thick Left Hand 75°
| SKU | 8291184 |
| Weight | 12.68 lb |
| Dimensions (inch) | 0.01 x 0.01 x 0.01 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Toolholder ISO P - PSBNR 4040 S 2512
Lever lock turning Tool Hold a square Neg insert with an ICD of 25.4mm, 12mm Thick Right Hand 75°
| SKU | 8291185 |
| Weight | 6.74 lb |
| Dimensions (inch) | 0.01 x 0.01 x 0.01 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Toolholder ISO P - PSBNR 5050 T 2512
Lever lock turning Tool Hold a square Neg insert with an ICD of 25.4mm, 12mm Thick Right Hand 75°
| SKU | 8291186 |
| Weight | 12.71 lb |
| Dimensions (inch) | 0.01 x 0.01 x 0.01 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Threading Insert External Partial Profile - 60° ISO-metric thread - TN 16ERA60-P1:T8030
Threading Insert External Partial Profile - 60° ISO-metric thread
| SKU | 8320307 |
| Dimensions (inch) | 0.50 x 0.50 x 0.01 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Threading Insert External Partial Profile - 60° ISO-metric thread - TN 16ERG60-P1:T8030
Threading Insert External Partial Profile - 60° ISO-metric thread
| SKU | 8320308 |
| Dimensions (inch) | 0.50 x 0.50 x 0.01 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Threading Insert External Partial Profile - 60° ISO-metric thread - TN 16ERAG60-P1:T8030
Threading Insert External Partial Profile - 60° ISO-metric thread
| SKU | 8320309 |
| Dimensions (inch) | 0.50 x 0.50 x 0.01 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Threading Insert Internal Partial Profile - 60° ISO-metric thread - TN 11NRA60-P1:T8030
Threading Insert Internal Partial Profile - 60° ISO-metric thread
| SKU | 8320370 |
| Dimensions (inch) | 0.50 x 0.50 x 0.01 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Threading Insert Internal Partial Profile - 60° ISO-metric thread - TN 16NRG60-P1:T8030
Threading Insert Internal Partial Profile - 60° ISO-metric thread
| SKU | 8320371 |
| Weight | 0.01 lb |
| Dimensions (inch) | 0.50 x 0.50 x 0.01 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Threading Insert Internal Partial Profile - 60° ISO-metric thread - TN 16NRAG60-P1:T8030
Threading Insert Internal Partial Profile - 60° ISO-metric thread
| SKU | 8320372 |
| Dimensions (inch) | 0.50 x 0.50 x 0.01 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - CNMG 432-NRM:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, 80° Rhomboid with ICD of 1/2", 3/16" Thick, 1/32" NR
| SKU | 8342343 |
| Dimensions (inch) | 0.28 x 0.01 x 0.26 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - CNMG 433-NRM:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, 80° Rhomboid with ICD of 1/2", 3/16" Thick, 3/64" NR
| SKU | 8342344 |
| Dimensions (inch) | 0.28 x 0.01 x 0.26 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - CNMG 434-NMR:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, 80° Rhomboid with ICD of 1/2", 3/16" Thick, 1/16" NR
| SKU | 8342345 |
| Dimensions (inch) | 0.28 x 0.01 x 0.26 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - CNMG 544-NRM:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, 80° Rhomboid with ICD of 5/8", 1/4" Thick, 1/16" NR
| SKU | 8342346 |
| Dimensions (inch) | 0.28 x 0.01 x 0.26 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - CNMG 643-NRM:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, 80° Rhomboid with ICD of 3/4", 1/4" Thick, 3/64" NR
| SKU | 8342347 |
| Weight | 0.01 lb |
| Dimensions (inch) | 0.98 x 0.07 x 0.69 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - CNMG 644-NMR:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, 80° Rhomboid with ICD of 3/4", 1/4" Thick, 1/16" NR
| SKU | 8342348 |
| Weight | 0.01 lb |
| Dimensions (inch) | 0.98 x 0.07 x 0.69 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - CNMG 644-NRM:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, 80° Rhomboid with ICD of 3/4", 1/4" Thick, 1/16" NR
| SKU | 8342349 |
| Weight | 0.01 lb |
| Dimensions (inch) | 0.98 x 0.07 x 0.69 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - CNMG 644-RM:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, 80° Rhomboid with ICD of 3/4", 1/4" Thick, 1/16" NR
| SKU | 8342370 |
| Weight | 0.01 lb |
| Dimensions (inch) | 0.98 x 0.07 x 0.69 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - SNMG 433-NRM:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, Square with ICD of 1/2", 3/16" Thick, 3/64" NR
| SKU | 8342371 |
| Dimensions (inch) | 0.28 x 0.01 x 0.26 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - SNMG 543-NMR:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, Square with ICD of 5/8", 1/4" Thick, 3/64" NR
| SKU | 8342372 |
| Dimensions (inch) | 0.28 x 0.01 x 0.26 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - SNMG 544-NRM:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, Square with ICD of 5/8", 1/4" Thick, 1/16" NR
| SKU | 8342373 |
| Dimensions (inch) | 0.28 x 0.01 x 0.26 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
Dormer Pramet
Turning Insert - Negative - SNMG 644-NMR:T8430
Dbl-Side Neg Turn Insert, Square with ICD of 3/4", 1/4" Thick, 1/16" NR
| SKU | 8342374 |
| Weight | 0.01 lb |
| Dimensions (inch) | 0.98 x 0.07 x 0.69 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping