Thread Milling
73-96 of 234
YG1
Thread Mill Carbide UN TiAlN Coated 5/8-11 UN
TE Series Thread Mills Carbide UN TiAlN Coated 5/8-11 UN
| SKU | TE640 |
| Weight | 0.30 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
YG1
Thread Mill Carbide UN TiAlN Coated 3/4-10 UN
TE Series Thread Mills Carbide UN TiAlN Coated 3/4-10 UN
| SKU | TE700 |
| Weight | 0.30 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
YG1
Thread Mill Carbide UN TiAlN Coated 5/16-18 UN
TE Series Thread Mills Carbide UN TiAlN Coated 5/16-18 UN
| SKU | TE440 |
| Weight | 0.07 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 3.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
YG1
Thread Mill Carbide UN TiAlN Coated 3/8-16 UN
TE Series Thread Mills Carbide UN TiAlN Coated 3/8-16 UN
| SKU | TE480 |
| Weight | 0.12 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 3.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
YG1
Thread Mill Carbide UN TiAlN Coated 7/16-20 UN
TE Series Thread Mills Carbide UN TiAlN Coated 7/16-20 UN
| SKU | TE540 |
| Weight | 0.19 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
YG1
Thread Mill Carbide UN TiAlN Coated 1/2-13 UN
TE Series Thread Mills Carbide UN TiAlN Coated 1/2-13 UN
| SKU | TE560 |
| Weight | 0.18 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide NPT TiAlN Coated 1/4 AND 3/8 NPT 3.5 OAL
TF Series Thread Mills Carbide NPT TiAlN Coated 1/4 AND 3/8 NPT 3.5 OAL
| SKU | TF480 |
| Weight | 0.19 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M3 x .5
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M3 x .5
| SKU | TD200 |
| Weight | 0.02 lb |
| Dimensions (inch) | 0.63 x 0.63 x 2.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M4 x .7
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M4 x .7
| SKU | TD240 |
| Weight | 0.02 lb |
| Dimensions (inch) | 0.63 x 0.63 x 2.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M4.5 x .75
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M4.5 x .75
| SKU | TD260 |
| Weight | 0.02 lb |
| Dimensions (inch) | 0.63 x 0.63 x 2.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M5 x .8
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M5 x .8
| SKU | TD280 |
| Weight | 0.02 lb |
| Dimensions (inch) | 0.63 x 0.63 x 2.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M6 x 1
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M6 x 1
| SKU | TD310 |
| Weight | 0.04 lb |
| Dimensions (inch) | 0.63 x 0.63 x 3.25 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M8 x 1.25
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M8 x 1.25
| SKU | TD360 |
| Weight | 0.07 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 3.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M8 x .75
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M8 x .75
| SKU | TD380 |
| Weight | 0.07 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 3.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M10 x 1.5
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M10 x 1.5
| SKU | TD420 |
| Weight | 0.12 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 3.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M12 x 1.75
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M12 x 1.75
| SKU | TD500 |
| Weight | 0.19 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M12 x 1
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M12 x 1
| SKU | TD530 |
| Weight | 0.19 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M14 x 1.5
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M14 x 1.5
| SKU | TD550 |
| Weight | 0.19 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M16 x 2
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M16 x 2
| SKU | TD600 |
| Weight | 0.30 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M18 x 1.5
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M18 x 1.5
| SKU | TD670 |
| Weight | 0.31 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M20 x 2.5
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M20 x 2.5
| SKU | TD700 |
| Weight | 0.30 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide Metric TiAlN Coated M24 x 3
TD Series Thread Mills Carbide Metric TiAlN Coated M24 x 3
| SKU | TD780 |
| Weight | 0.55 lb |
| Dimensions (inch) | 1.00 x 1.00 x 4.38 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide UN TiAlN Coated #2-56 UN
TE Series Thread Mills Carbide UN TiAlN Coated #2-56 UN
| SKU | TE080 |
| Weight | 0.02 lb |
| Dimensions (inch) | 0.63 x 0.63 x 2.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide UN TiAlN Coated #3-48 UN
TE Series Thread Mills Carbide UN TiAlN Coated #3-48 UN
| SKU | TE120 |
| Weight | 0.02 lb |
| Dimensions (inch) | 0.63 x 0.63 x 2.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping