Thread Milling
121-144 of 234
New
YG1
Thread Mill Carbide NPT TiAlN Coated 2-1/2" - 6" NPT 5 OAL
TF Series Thread Mills Carbide NPT TiAlN Coated 2-1/2" - 6" NPT 5 OAL
| SKU | TFF40 |
| Weight | 0.98 lb |
| Dimensions (inch) | 1.13 x 1.13 x 5.38 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide NPTF TiAlN Coated 1/16&1/8-27 - NPTF 2.5 OAL
TG Series Thread Mills Carbide NPTF TiAlN Coated 1/16&1/8-27 - NPTF 2.5 OAL
| SKU | TG020 |
| Weight | 0.07 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 3.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide NPTF TiAlN Coated 1/4&3/8-18 - NPTF 3 OAL
TG Series Thread Mills Carbide NPTF TiAlN Coated 1/4&3/8-18 - NPTF 3 OAL
| SKU | TG400 |
| Weight | 0.12 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 3.63 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide NPTF TiAlN Coated 1/2&3/4-14 - NPTF 3.5 OAL
TG Series Thread Mills Carbide NPTF TiAlN Coated 1/2&3/4-14 - NPTF 3.5 OAL
| SKU | TG560 |
| Weight | 0.31 lb |
| Dimensions (inch) | 0.75 x 0.75 x 4.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide NPTF TiAlN Coated 1"- 2" - 11.5 - NPTF 4 OAL
TG Series Thread Mills Carbide NPTF TiAlN Coated 1"- 2" - 11.5 - NPTF 4 OAL
| SKU | TG780 |
| Weight | 0.56 lb |
| Dimensions (inch) | 1.00 x 1.00 x 4.38 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Carbide NPTF TiAlN Coated 2-1/2"- 6"- 8 - NPTF 5 OAL
TG Series Thread Mills Carbide NPTF TiAlN Coated 2-1/2"- 6"- 8 - NPTF 5 OAL
| SKU | TGF40 |
| Weight | 0.99 lb |
| Dimensions (inch) | 1.13 x 1.13 x 5.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide for UN Internal Threads ANSI B1.1 #2-64-UN
TE Series Thread Mills Solid Carbide for UN Internal Threads ANSI B1.1 #2-64-UN
| SKU | TE100 |
| Weight | 0.01 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 2.52 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide for UN Internal Threads ANSI B1.1 1-3/8-6-UN
TE Series Thread Mills Solid Carbide for UN Internal Threads ANSI B1.1 1-3/8-6-UN
| SKU | TE900 |
| Weight | 0.85 lb |
| Dimensions (inch) | 1.06 x 1.06 x 4.72 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/2 - 32UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/2 - 32UN
| SKU | L421EF90 |
| Weight | 0.16 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/4 - 28UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/4 - 28UN
| SKU | L421E420 |
| Weight | 0.03 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/2 - 28UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/2 - 28UN
| SKU | L421E590 |
| Weight | 0.16 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 5/16 - 24UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 5/16 - 24UN
| SKU | L421E460 |
| Weight | 0.05 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 3/8 - 24UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 3/8 - 24UN
| SKU | L421E500 |
| Weight | 0.09 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 3.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/2 - 24UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/2 - 24UN
| SKU | L421E570 |
| Weight | 0.16 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/4 - 20UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/4 - 20UN
| SKU | L421E400 |
| Weight | 0.03 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 7/16 - 20UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 7/16 - 20UN
| SKU | L421E540 |
| Weight | 0.16 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/2 - 1UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/2 - 1UN
| SKU | L421E580 |
| Weight | 0.16 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 5/16 - 18UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 5/16 - 18UN
| SKU | L421E440 |
| Weight | 0.05 lb |
| Dimensions (inch) | 0.51 x 0.51 x 3.19 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 9/16 - 18UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 9/16 - 18UN
| SKU | L421E620 |
| Weight | 0.16 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 3/4 - 16UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 3/4 - 16UN
| SKU | L421E480 |
| Weight | 0.09 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 3.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 3/4 - 16UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 3/4 - 16UN
| SKU | L421E720 |
| Weight | 0.27 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 7/16 - 14UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 7/16 - 14UN
| SKU | L421E520 |
| Weight | 0.09 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 3.50 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 7/8 - 14UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 7/8 - 14UN
| SKU | L421E760 |
| Weight | 0.27 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping
New
YG1
Thread Mill Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/2 - 13UN
L421E Series Thread Mills Solid Carbide w/ Coolant Holes for UN Internal Threads ANSI B1.1 1/2 - 13UN
| SKU | L421E560 |
| Weight | 0.16 lb |
| Dimensions (inch) | 0.71 x 0.71 x 4.45 (W/H/L) |
* Prices excl. VAT, plus shipping